Paraglide Club

PG.fw

VO ZLÁMANOU GREŠLI 2015

Tento rok to bylo již popáté, kdy se v Rokytnici uskutečnily historické lyžařské závody Vo zlámanou grešli. Letošní ročník byl však svým způsobem také prvním v řadě závodů, na kterém chyběl jeho zakladatel, a který ponese podnázev Memoriál Borka Nechanického. Závody Vo zlámanou grešli se konaly o víkendu 13. – 15. března 2015 u Horského hotelu Stráž na Končinách.

První závody Vo zlámanou grešli se uskutečnily v zimě roku 2011, možná trochu nesměle v ústraní, na sjezdovce u Dvoraček. Účastníků bylo tehdy necelých 30. Tento počet byl i navzdory krakonošskému počasí nad pořadatelské očekávání, a tudíž to byl i podstatný impuls k tomu, aby se v pořádání těchto lyžnických závodů pokračovalo v dalších letech.

V roce 2012 se Zlámaná grešle přesunula do prostoru snowparku u dolní stanice lanové dráhy na Lysou horu. Následující zimu došlo opět k přesunu místa konání do nižších poloh. Závod začal být atraktivní i pro „civilní" diváky a tak se jim i tímto přesunem vyšlo vstříc a závod se uspořádal na vleku u Udatných vedle Rokytky.

Zima roku 2014 byla co do výšky sněhové pokrývky podprůměrná, proto se hledalo další vhodné místo, kde by se dalo závodit v již ustálených disciplínách – vyřazovací KO slalom, skok daleký a velmi oblíbený skikros, takzvaně dřevo na dřevo. Pořadatelským skiareálem se tentokrát staly Bahýnka v Zolbochu. Tam se odehrálo vše podstatné na sněhu. Pokračování následovalo po přesunu na Penzion Lenoch na Studenově, kde byl celý den završen vyhlášením vítězů a velkolepým Jazzovým večerem ve stylu 30. let. Sluší se také připomenout, že celkovým vítězem loňského ročníku se stal závodník Ondřej Vank až z dalekých hor Krušných, což bylo jasným znamením, že závod Vo zlámanou grešli je známý lyžníkům až na dalekém západě.

Přípravy na letošní 5. ročník byly zásadně odlišné od všech předchozích ročníků, kdy nám chyběl hlavní pořadatel a zakladatel závodu. Vše začalo hledáním vhodného místa, takového, aby splňovalo všechny základní podmínky pro úspěšný průběh celé akce. 1) Dostupnost, 2) Sjezdovka, 3) Společenský sál, 4) Ubytování. Tyto podmínky dokonale splňoval Hotel Stráž na Končinách, kde se nakonec také vše odehrálo.

Program byl naplánován od pátečního podvečera, kdy se po ubytování závodníků a společné večeři promítaly filmy a fotografie z minulých ročníků závodu Vo zlámanou grešli a dalších lyžnických akcí v Rokytnici a okolí, které pocházely převážně z Borkovy dílny. Páteční večer byl tak spíše vzpomínkovým spočinutím a přátelským posezením. Hlavním závodním dnem byla sobota. Počáteční obavy z nedostatku sněhu se nenaplnily a celý závodní den proběhl bez problémů. Pouze místo klasického vyřazovacího slalomu se jel jednokolový slalom jednotlivců. Zbylé dvě disciplíny, skok daleký a slalom se startem hromadným (skikros), proběhly dle zvyklostí z minulých let.

Účastníků bylo letos téměř 60 a sjeli se k nám krom závodníků z Krkonoš také závodníci z hor Orlických, Jizerských a Krušných. Výtečná připravenost všech zúčastněných se potvrdila při počítání výsledků, kdy se na celkově prvním místě v mužské kategorii umístili dva závodníci se shodným bodovým součtem – byli jimi domácí Ondřej Svatý a skorodomácí Kamil Skrbek závodící za TJ Sokol Železný Brod. Mezi ženami suverénně vyhrála rokytnická Pavlína Herberová.

Prostory Hotelu Stráž byly využity na maximum. V hlavním sále hrála světoznámá kapela Aurora Jazz Band, ve foyer probíhalo fotografování v elegantním dobovém fotokoutku, vinárna sloužila k odpočinku mezi jednotlivými hudebně-tanečními bloky a konečně zde byl i salonek, kde se hrála pověstná nástěnná hra Vo zlámanou grešli. Sobotní Jazzový večer se plynule přehoupl do nedělního dopoledne, které většina návštěvníků využila k procházce a prohlídce muzea a galerie ve Starém kravíně ve Františkově. Byly zde k vidění Historické fotografie Rokytnice a výstava fotografií Borek Nechanický - Krkonoše.

Závěrem lze jen poděkovat všem zúčastněným, bez kterých by tato akce nebyla tak příjemně a harmonicky stráveným březnovým víkendem. Těšíme se příští rok na viděnou na Zlámané grešli 2016.

Za pořádající Paraglide Club TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou B. Patočka a D. Culková, SKOL.